O czym pamiętać przy zakupie bagażnika na narty?

Bagażnik na narty to jeden z bezpieczniejszych i praktyczniejszych sposobów na przewożenie sprzętu zjazdowego. Umieszczany na dachu samochodu pozwala też zachować więcej miejsca w środku pojazdu. Jakie są zalety bagażników na narty i które z nich okażą się najlepszym zakupem?

Zalety bagażnika na narty

Bagażnik na narty to przede wszystkim oszczędność miejsca w środku samochodu. Co prawda sprzęt można przewozić wewnątrz pojazdu, ale wiąże się to ze sporą niewygodą osób siedzących z tyłu. Narty w środku mogą być też niebezpieczne, bo przy gwałtownym hamowaniu mogą rozbić szybę, a nawet uderzyć w któregoś z pasażerów. Trzeba też pamiętać o tym, że sprzęt lubi się brudzić, gdzie jego natychmiastowe włożenie do środka może nie być pomysłem. Znacznie lepiej umieścić narty na dachu i uniknąć wszelkich problemów związanych z transportem.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje bagażników na narty?

Istnieją trzy wersje bagażników, w których przewozi się narty. Często są to specjalne uchwyty na hak, który umożliwia transport sprzętu w pionie. Narty znajdują się wtedy na poziomie klapy bagażnika. Popularne są też wersje magnetyczne, gdzie uchwyty są bardzo proste w montażu. Najlepiej zabezpieczyć wtedy narty specjalnym paskiem. Tego rodzaju bagażnik na narty polecany jest jednak przy krótszych odcinkach trasy, niekoniecznie przy dłuższych wyprawach.

Istnieją też bardziej tradycyjne uchwyty dachowe w postaci relingów lub belek, które działają na zasadzie zacisku. Jest to jeden z bardziej uniwersalnych sposobów przewożenia sprzętu narciarskiego. Nie ogranicza się tu jedynie do samych nart albo deski snowboardowej. Można tu także przewozić kurtki, spodnie albo buty narciarskie.