Wygodny kocyk tkany dla dziecka

Kocyk dla dziecka to przedmiot codziennego użytku. Musi być wygodny w użyciu i bezpieczny dla malucha. Aby wybrać najlepszy kocyk, trzeba zapoznać się szeroką z ofertą rynkową. Możemy znaleźć kocyki tkane z różnych materiałów, w tym z bawełny, akrylu, poliestru, wełny, a nawet kaszmiru. Niektóre są produkowane z mieszanki kilku materiałów, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Jak wybrać najlepszy kocyk?

Materiały syntetyczne

Wśród włókien syntetycznych dominują produkty wykonane z akrylu i poliestru. Są to popularne alternatywy dla wełny — czasami nawet trudno odróżnić akryl od materiału naturalnego. Materiał ten nie uczula, jest sprężysty i nie pozostają na nim zagniecenia. Szybko schnie i można go łatwo utrzymać w czystości, bo nie jest narażony na działanie moli, bakterii i grzybów. Akryl nie pochłania wilgoci, niestety dość mocno się elektryzuje. Podobnym sztucznym włóknem jest poliester. Jego największą zaletą jest wytrzymałość. Nie jest wrażliwy na działanie promieni słonecznych, a ponadto jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Może być to dobry wybór, pod warunkiem, że nie zależy nam na produktach wykonanych z materiałów naturalnych.

Materiały naturalne

Jeśli jednak nie akceptujemy materiałów syntetycznych, najlepiej wybrać kocyk tkany z bawełny lub wełny. Nie będzie się rozciągał i można go kupić w różnych grubościach. Wadą bawełny jest brak odporności na długie działanie wilgoci, dlatego trzeba z niego korzystać ostrożnie w okresie zimowym. Natomiast kocyki wełniane są bardzo ciepłe, nawet jeśli materiał nie jest bardzo gruby. Najlepiej oddzielają skórę od wilgotnego otoczenia, ponadto wełna wolno nasiąka wodą. Najlepszym rodzajem wełny i jednocześnie najdroższym jest kaszmir. Jest wyjątkowo miękki i można go poznać go połyskującej powierzchni. Kocyk tkany z kaszmiru może być nawet oznaką luksusu.

Wybór kocyka dla dziecka zależy od naszych potrzeb i przyzwyczajeń. Wiele osób wybiera materiały naturalne, mimo że trzeba je częściej prać i są mniej odporne na wilgoć. Nie bez znaczenia jest cena, dlatego nie ma uniwersalnego kocyka. Rozwiązaniem kompromisowym jest kocyk tkany z mieszanki kilku materiałów. Można wtedy zachować walory użytkowe oraz atrakcyjną cenę.